Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna svinīgajā kapsulas iemūrēšanas pasākumā jaunceļamās Mežaparka Dziesmu svētku estrādes pamatos

2019. gada 16. janvāris , Kultūras ministre Dace Melbārde

Godātie klātesošie –  jaunās Dziesmu svētku estrādes pamatu licēji un šī svinīgā brīža aculiecinieki!

Dziesmu svētku būvju vēsture ir veidojusies līdzi pašu svētku drīz jau simtpiecdesmit gadus ilgajai vēsturei. Turpat pirmo simt gadu garumā jauna estrāde tika celta katriem svētkiem, līdz 1955. gadā šeit, Mežaparkā, tā kļuva par pastāvīgu būvi un laika gaitā arī par mūsu tradīcijas svētvietu, kurā uzkrāta milzīga simboliska garīga enerģija.

Dziesmu svētku būves nodzīvo savu mūžu, bet ne pati tradīcija. Tā ir dzīva – augusi un nostiprinājusies, pletusies plašumā, aptverot aizvien lielāku dalībnieku skaitu. Līdzīgi bērnam tā izaugusi no autiņiem un bērna drēbītēm. Jau krietns laiks, kā Mežaparka estrāde kļuvusi par šauru kopkorim, prasot pēc jauna – tā šodienas augumam atbilstoša tērpa. Ja pirmo svētku estrāde tika celta tūkstoš  dalībniekiem, tad jaunā ir plānota līdz 12 tūkstošiem dziedātāju lielam korim.

Jauno estrādi te, Mežaparkā,  ceļam, apzinoties Dziesmu svētku tradīcijas bagāto pagātni, bet vēl jo vairāk tās nākotni, būdami pārliecībā, ka šai būvei būs stāvēt vismaz simt nākamos gadus, ik svētkos turpinot akumulēt sevī dziesmas radīto garīgo enerģiju, sapņus, nākotnes cerības, kā arī raidīt to atpakaļ tautā, vienojot mūs visus un vairojot mūsu pašapziņu un spēku savas valsts tālākai celsmei.

Senos laikos, kā vēsta leģendas, celtņu stiprumam tajās iemūrēja jaunavas. 21. gadsimtā mums nozīmīgu simbolisku būvju pamatos mēs liekam vēstījumu saviem pēctečiem, paužot pārliecību un cerību, ka tad, kad šī, vēl topošā ēka būs savu mūžu nokalpojusi un Dziesmu svētku tradīcijas turpinātāji tālajā nākotnē ķersies pie jaunas estrādes būves, saņemot mūsu vēstījumu, viņi simboliski saņems arī mūsu cerības un ticību tradīcijas nezūdamībai un ar mūsu svētību metīs tālāk jaunus gaismas tiltus Latvijas un mūsu tautas mūžīgajā nākotnē.

Varam būt laimīgi, lepni un stipri, ka Dziesmu svētku tradīcija mums liek domāt šādās mūžības dimensijās. Par to lai nākamajām paaudzēm vēsta arī Latvijas simtgadei veltītā Latvijas bankas  jubilejas monēta “Saules mūžu Latvijai”, ko vēlos pievienot kapsulas vēstījumam.

Lai top jaunais Dziesmu kalns, kurā stāvot, Dziesmu svētku kopkora balsis skanēs tālu pāri ne tikai Mežaparka priežu galiem, bet arī laikiem!