Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna Purvīša balvas 2019 apbalvošanas ceremonijā

2019. gada 12. aprīlis , Kultūras ministre Dace Melbārde

Godātie Purvīša balvas 2019 pretendenti, cienījamā žūrija, balvas dibinātāji un rīkotāji!

Nu jau vairāk nekā desmit gadus tieši Purvīša balva ir tā, kas ik pēc pāris gadiem iezīmē nozīmīgu pieturvietu ceļā, ko veido Latvijas laikmetīgās mākslas dzīvais, nerimstošais, nepārtrauktais process.

Šajā daudzveidīgajā ceļā – mākslas procesā – piesaistīt uzmanību ar negaidīti svaigu laikmeta skatījumu un inovatīvu mākslas valodu, kļūstot par Purvīša balvas pretendentiem, nav lemts daudziem. Jūs esat izvēlēti par šī aktuālā procesa reprezentantiem – Latvijas laikmetīgās mākslas šīsdienas seju. Un tas ir liels gods, neatkarīgi no tā, ka Purvīša balvas saņēmējs vienmēr ir tikai viens. Arī balvas pretendenta  statuss ir nozīmīgs panākums mākslinieka radošajā karjerā, ar ko jūs visus no sirds sveicu.

Gribu uzsvērt, ka Purvīša balva ir ne tikai nozīmīgākā un vienīgā balva Latvijas laikmetīgajā mākslā, bet arī to, ka aizvadītajos gados balvas prestižs un reputācija ir krietni vien auguši. To veicinājusi balvas atpazīstamība, aizvien pārdomātāka un intensīvāka komunikācija ar sabiedrību, piesaistot lielāku Latvijas sabiedrības un mediju interesi. Šogad ieviestais publikas balsojums dos iespēju iepazīt balvas pretendentu novērtējumu arī Purvīša balvas finālistu izstādes apmeklētāju skatījumā.

Tāpat balvas nozīmīgumu vairo vēl viens jaunievedums – mūža balva, kas paver skatu uz Latvijas laikmetīgo mākslu un tās izcilībām – mūsu nacionālajiem dārgumiem – ilgākā laika nogrieznī. Savukārt starptautiski atpazīstamās žūrijas klātbūtne ne tikai izceļ  laikmetīgās mākslas nozīmīgumu Latvijā. Starptautiski atzītu mākslas autoritāšu atsauksmes par balvu ir nozīmīgs komunikācijas instruments starptautiskajā vidē.

Viss sacītais apliecina Purvīša balvas būtisko vietu un nozīmi mūsu laikmetīgās kultūras vidē, par ko milzīgs paldies balvas dibinātājiem, un laikmetīgās mākslas procesa uzturētajiem un turpinātājiem, jo aiz Purvīša balvas 2019 pieturas tālumā jau vīd Purvīša balva 2021!