Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna, pasniedzot Lielā Kristapa balvu par mūža ieguldījumu kinorežisoram Jānim Streičam

2016. gada 6. oktobris , Kultūras ministre Dace Melbārde

Godātais Meistar!

Jūsu jubilejas gada kulminācijas nedēļā jau otrreiz tiekamies uz skatuves, un šī reize man ir īpašs pagodinājums – sveikt Jūs ar vislielāko nozares atzinību – Lielā Kristapa balvu par mūža ieguldījumu.

Varu teikt, ka Streiča gads un mūsu iepriekšējās tikšanās rosinājusi mani uz auglīgām pārdomām. Un pat ne tik daudz par Latvijas kino, cik par Latviju, latviskumu un to, ko skaļā vārdā saucam par patriotismu, kuru tik ļoti vēlamies ieraudzīt, atmodināt, atraisīt savos līdzcilvēkos, jo īpaši bērnos un jauniešos, kuri ienāk šajā sarežģītajā un sadrumstalotajā globālajā pasaulē.

Nacionāla, patriotiska latviešu filma. Streiča filmas ir tās, kas pirmās nāk prātā un visspilgtāk, visprecīzāk izsaka šo jēdzienu. Izcilākās no Jūsu devuma bez vārdiem spēj uzrunāt tieši sirdi, jo tās ir ar milzīgu mīlestību pret savu zemi un tās cilvēkiem, ar patiesu humānismu un redzīgu dvēseli tapušas filmas.

Lai piedod man citi mākslas žanri, bet, kas gan cits, ja ne laba filma, spēj tik spēcīgi, dziļi un tieši uzrunāt visplašākās skatītāju auditorijas prātu un dvēseli. Cik gan laimīgs var būt mākslinieks, kam tas ir izdevies. Turklāt izdevies ne vienu reizi vien! Tā ir liela laime, lielākā, kas vien māksliniekam var būt – spēt izteikt savas tautas izjūtas, turklāt tik plašā amplitūdā – no saulaina, pašironiska smaida līdz dziļi sāpīgam traģismam.

Jūsu filmās mēs atpazīstam sevi, bet galvenais – tās ļauj mums iekšēji izslieties, dod spēku būt stiprākiem, mīlošākiem, cilvēcīgākiem, garīgākiem.

Gaidot  šodienas tikšanos ar  restaurētajām Svešajām kaislībām”, es domāju par vēl kādu milzu vērtību, kas piemīt Jūsu filmām un ir nepārvērtējams ieguldījums latviešu kultūrā – tās ir mūsu skatuves zvaigznes, kuru vairs nav mūsu vidū, bet kuras mūs aizvien uzrunā un uzrunās Jūsu filmās – Vija Artmane, Lilita Bērziņa, Ēvalds Valters… Bez šīs iemūžināšanas mēs viņus atcerētos tikai kā vārdus (kā tas ir ar daudzām citām slavenībām pirms kino laikmeta). Jūs devāt iespēju nospēlēt dažas no viņu mūža lomām, tā ļaujot joprojām uzrunāt arvien jaunas skatītāju paaudzes, apliecinot, ka latviešu aktieri ir pasaules līmeņa zvaigznes.

Meistar, Jums allaž paticis uzsvērt, ka mēs neesam maza tauta, un šis arī nav mazais, bet gan Lielais Kristaps, un Jūs – mūsu Lielais Streičs, kas licis arī mums lieliem justies. Paldies Jums par to!