Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna Latvijas Kultūras akadēmijas starptautiskajā koferencē “Kultūras krustpunkti 2016”

2016. gada 3. novembris , Kultūras ministre Dace Melbārde

Godātie konferences rīkotāji un dalībnieki!

Domāju, ka Latvijas Kultūras akadēmijas  profesorei akadēmiķei Janīnai Kursītei, kas tālā akadēmijas rītausmā piedāvāja LKA konferences nosaukumu – Kultūras krustpunkti – , izdevies trāpīt mērķī.  Nosaukumā konferencei ieliktais vēlējums – kļūt par “centru, satikšanās un dialoga vietu” – ir bijis auglīgs. Šīgada, nu jau desmitā, konference, kas, starp citu, fokusējas uz prognozēšanu, apliecina, ka sākotnējā prognoze ir piepildījusies, jo šeit patiešām ir radusies vieta, platforma, kurā “krustojas viedokļi, interpretācijas un reizēm pat šķēpi” (Rūta Muktupāvela).

Uz Kultūras akadēmijas 25 gadu jubilejas viļņa šīgada konference ir ieguvusi vēl neredzētu plašumu un tematisku daudzveidību, turklāt piesaistot nozīmīgus pētniekus arī no ārvalstīm, vienlaikus nezaudējot radošo un jauneklīgo dabu, kas ir pašas akadēmijas zīmols. Konferences āderu krustpunktā krustojas gan dažādas disciplīnas un tēmas, gan teorētiskais ar praktisko, tradicionālais ar laikmetīgo.

Man prieks, ka Latvijas Kultūras akadēmija ir apliecinājusi sevi kā nopietnu pētniecisku iestādi, kas ar saviem pētījumiem un piedāvājumu spēj sekmīgi konkurēt ne tikai vietējā, bet arī starptautiskā līmenī. Turklāt akadēmijai ļoti veiksmīgi izdodas jau studiju procesa gaitā iesaistīt zinātniski pētnieciskajā darbā studentus, audzinot jaunu un spēcīgu kultūras pētnieku maiņu.

Vēlos izmantot iespēju, lai apliecinātu, ka budžeta vietu skaits mūsu augstskolās netiks samazināts. Ministrija stingri atbalsta studentus, vienmēr esam gatavi kopīgi meklēt un atrast risinājumus ikvienam apdraudējumam vai problēmai. Gribu arī pateikties studentiem un pasniedzējiem par aktīvo pozīciju, kādu parādījāt, ne tikai aizstāvot studētgribošos un viņu tiesības, bet arī izglītības nozīmīgumu un prestižu sabiedrībā. Uzskatu, ka nekad nebūs par daudz uzsvērt, ka Latvijas nākotne bez kvalitatīvas izglītības un izglītotas sabiedrības lemta norietam. Tāpat kā bez spēcīgas zinātnes. Un ne jau tikai pētījumiem eksaktajās, tā sauktajās, STEM jomās. Tikpat, ja ne vēl vairāk, nozīmīgi ir humanitārie pētījumi, kas ļauj mums saprast savas eksistences jēgu – kas esam, kurp dodamies, kā mainās mūsu kultūras ainava. “Kultūras krustpunkti” katru gadu krustojas jaunās krustcelēs, jaunās problēmās un jautājumos.  Konference ir ļoti nozīmīga platforma ne tikai pašai akadēmijai, bet arī plašākai sabiedrībai. Mums ir nepieciešamas svaigas domas, kritiska analīze un pārdomu viela dziļākas izpratnes veidošanai ne tikai par kultūru un mākslu, bet arī par mūsdienu sabiedrību un indivīdu.  Konferences piedāvājums ir gana bagāts. Kā vienmēr, Latvijas Kultūras akadēmija izceļas arī ar radošu tēmu pieteikumu – šoreiz īpaši saistošs šķiet solās būt mākslinieciski zinātniskais simpozijs par nākotnes prognozēm “Pareģojumu Vade mecum” –  iespēja ielūkoties simt gadu tālā nākotnē. Tas skaidri apliecina, ka Latvijas Kultūras akadēmija jau uzsākusi gatavoties ne tikai Latvijas valsts divsimtgadei, bet arī savai 125 gadu jubilejai.  Lai 2118. gada “Kultūras krustpunktos” izdodas pārliecināties par šodienas prognožu īstenošanos!