Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna Latvijas Dizaina gada balvas izstādes atklāšanā Stacijas laukumā pie tirdzniecības centra Origo

2019. gada 8. maijs , Kultūras ministre Dace Melbārde

Godātie Latvijas Dizaina gada balvas izstādes veidotāji, dizaineri, aicinātie un arī nejauši klātesošie viesi!

Pavasarī, kad Rīgas dārzos un parkos tiek veidotas un stādītas puķu dobes, Latvijas dizaineri arī pievienojas pilsētvides uzlabošanas darbiem un te, šajā dinamiskajā un steigas pilnajā Rīgas centra vietā – Stacijas laukumā –  ierīko savu “puķu dobi” – iestāda un izstāda brīvdabā pērngad nozarē tapušos izcilākos ziedus –  Latvijas Dizaina gada balvas 20 finālistu un laureātu darbus. Tie te ziedēs un priecēs garāmgājējus gandrīz visas vasaras garumā, piesaistīdami uzmanību un nesdami visplašākajai sabiedrībai un Rīgas viesiem vēsti par to, kas ir dizains šodien un kāds tas šobrīd ir Latvijā. 

Dizains Latvijā  mūsdienās piedzīvo radikālu izpratnes maiņu. Iepretī tradicionālajai un šaurajai dizaina izpratnei, kas saistās tikai ar lietu formu un izskata estētisku uzlabošanu, arvien lielāka sabiedrības daļa saprot, ka dizains faktiski pārvalda visu cilvēka dzīves un darbības telpu, uzņemoties rūpes, lai cilvēka vide un komunikācija būtu ērta, atbalstoša, radoši rosinoša, efektīva un patīkama.

Latvijas Dizaina gada balvas vēstījums ir parādīt un uzsvērt dizaina demokrātisko dabu un atvērtību sabiedrībai, atvērtību arī jaunām dizaina jomām, kuras aizvien straujāk attīstās Latvijā.

Atvērtība, solis pretim plašākai sabiedrībai un jauneklīgs formāts raksturo Latvijas Dizaina gada balvas 20 finālistu lielformāta darbu brīvdabas izstādi. Publiskā ārtelpa ļauj daudz tiešāk un neformālāk uzrunāt, izglītot, savā ziņā arī provocēt domāt, apspriest un diskutēt, visdažādāko auditoriju, pilsētas iedzīvotājus, galvaspilsētas viesus, tūristus. Ceru, ka šāds brīvdabas izstādes formāts sasniegs arī tos cilvēkus, kuri ikdienā, iespējams, sevi neasociē kā dizaina lietotājus un kuriem šī būs pirmā iespēja iepazīties ar Latvijas dizaina izcilībām.

Šogad Latvijas Dizaina gada balva skatītājam pirmoreiz dota iespēja paust arī savu viedokli, nobalsojot elektroniski par savu izstādes favorītu. Būs interesanti to salīdzināt ar žūrijas balsojumu! Vai atkārtosies šogad pieredzētais Purvīša balvas balsojumā, kur žūrijas izraudzītā māksliniece un skatītāju simpātija sakrita?

Vēlos pateikt lielu paldies visiem dizaina profesionāļiem un darbu autoriem, Latvijas Dizaina gada balvas organizatoriem – dizaina birojam H2E – Ingūnai un Holgeram Eleriem un viņu komandai par paveikto balvas attīstībā trīs gadu garumā, kā arī tirdzniecības centra Origo vadītājam Aleksandram Ņemirovskim par sadarbību.

Lai dizains aizvien pamanāmāk ienāk mūsu ikdienā un kļūst par tā neatņemamu daļu!