Daces Melbārdes mājaslapa

Uzruna Cēsu kauju simtgades bukletam

2019. gada 1. janvāris , Kultūras ministre Dace Melbārde

Lielo vēstures ainu veido šķietami sīkas epizodes, tautas varonību – daudzi šķietami parasti indivīdi, kuri nepaliek malā tautai un valstij izšķirošos brīžos.

Latvijas simtgades Varonības gadā mēs viņus atceramies un pieminām, bet piemiņa nozīmē arī izvaicāt katram pašam sevi – Kur es būtu bijis savas valsts likteņstundā?  Ko es varu darīt šodien, lai stiprinātu savas valsts drošību un neatkarību? Šie jautājumi nebūt nezūd no dienaskārtības arī miera laikā un simt gadus pēc vēsturiskiem notikumiem valsts rītausmā.

Varonība nav mērķis, visdrīzāk apslēpti snaudošs spēks, kas atraisās tad, kad tiek apdraudētas mums dārgas vērtības, liekot aizmirst par sevi un vietā liekot kaut ko svarīgāku, kas reizē piešķir jēgu tavai dzīvei un dažkārt arī nemirstību tavam vārdam.

Pirms simt gadiem šī lielā un svarīgā vērtība mums bija neatkarīga Latvija, igauņiem – Igaunija, Antantei – no asinspirts brīva Eiropa. Atceroties Cēsu kaujas, ir svarīgi saprast, ka šīs, arī visai Eiropai svarīgās, vērtības aizstāvēja ne jau kāds kaut kur citur. Notikumu centrs bija tepat – Cēsīs, Ziemeļlatvijā, un pagrieziena punktu Latvijas vēsturē panāca tie, kuri nebūt nesapņoja kļūt par varoņiem, bet spēja tādi kļūt izšķirošā brīdī, kad viņu sirdsapziņa to prasīja.