Daces Melbārdes mājaslapa

Latvijas senioriem ir iespēja nostiprināt zināšanas par kvalitatīvu mediju saturu

2020. gada 9. decembris ,
2020. gada 11. decembrī no plkst.10:00 līdz 11:30 ikviens Latvijas seniors tiek aicināts uz Eiropas Parlamenta deputātes unKultūras un izglītības komitejas priekšsēdētājas vietnieces Daces Melbārdes tiešsaistes pasākumu par mediju lietošanu un kultūras mantojumu. Pasākuma tiešraide tiks translēta @DaceMelbardeEU Facebook lapā. 

“Šajā digitālajā un Covid-19 pandēmijas laikā īpaši pieaudzis dezinformācijas, maldinošas vai pat klaji melīgas, uz faktiem nebalstītas, informācijas apjoms. Pavisam jauna mūslaiku iezīme ir informācijas “burbuļi”, ko zināmā mērā mēs katrs patērējam un kuros apzināti vai neapzināti uzturamies. Kur pārbaudīt, vai taisnība sociālajā medijā “Facebook” rakstītajam, ka tiks samazinātas pensijas? Kā internets uzzināja, ka man nepieciešams asinsspiediena mērītājs un nu pats piedāvā iegādāties pašu labāko par nepilniem divsimt eiro? Šīs ir tikai dažas no situācijām, kurās neziņā var samulst. Mediju un informācijas vide nepārtraukti mainās, un ikvienam var rasties nedrošība par to, kā šajā informācijas plūsmā orientēties un nepazust. Lai kļūtu par vēl drošākiem informācijas lietotājiem, tostarp interneta vidē, rosinām seniorus stiprināt zināšanas un apgūt praktiskas iemaņas mediju lietošanā,” aicina projekta “Ceļazīmes mediju lietošanā” idejas autore Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde.

Pasākuma pirmajā daļā norisināsies Dr.sc.comm. Klintas Ločmeles nodarbība “CEĻAZĪMES MEDIJU LIETOŠANĀ”, kurā senioriem būs iespēja uzzināt vairāk par slēpto reklāmu un to, kā izvērtēt dažādu “brīnumlīdzekļu” efektivitātes solījumus, ielūkoties interneta algoritmu darbībā, uzzinot, kā tie nosaka reklāmas un saturu, kuru redzam sociālajos medijos un citur internetā. Tādējādi pilnveidot savas iemaņas, lai šajā digitālajā laikmetā un mediju vidē neapmaldītos un justos droši.

Savukārt etnomūziķes un mūzikas pedagoģes Igetas Ozoliņas nodarbībā “TEKU, TEKU PA CELIŅU, DATECĒJU SAULES MUIŽU!” ikviens seniors ir aicināts izjust un kopīgi izdziedāt tautasdziesmas, kurās atklājas saules un cilvēka dzīves ceļi. Tieši ar tautasdziesmām, kas ir veltītas saules tematikai, atklājas cilvēka dzīves ceļš, jo cilvēka dzīves ceļu var salīdzināt ar saules ceļu gada ciklā: pavasaris līdzinās bērnībai, vasara – agrīnais briedums, jaunības laiks, rudens – pilnbrieds, pusmūžs, bet ziema līdzinās cilvēka mūža nogalei, vecumam. Visi četri gadalaiki ir vajadzīgi, un cilvēka dzīvē visi vecumposmi vienlīdz pilnvērtīgi jāizdzīvo. 

Projekts “Ceļazīmes mediju lietošanā” notiek pēc Eiropas Parlamenta deputātes Daces Melbārdes iniciatīvas sadarbībā ar komunikācijas zinātnes doktori un medijpratības eksperti Klintu Ločmeli, etnomūziķi un mūzikas pedagoģi Igetu Ozoliņu un Latvijas Nacionālo bibliotēku.