Daces Melbārdes mājaslapa

Karš Ukrainā ir arī kultūras karš

2022. gada 20. oktobris ,

Savā 2021. gada 12. jūlija esejā "Par krievu un ukraiņu vēsturisko vienotību" Putins apgalvo, ka krievi un ukraiņi ir viena tauta — viens veselums, vienas un tās pašas vēsturiskās un garīgās telpas daļa. Pseido-vēsturnieks Putins raksta sev izdevīgu ukraiņu vēstures, kultūras un valodas stāstu, kas kalpo par ideoloģisku pamatojumu neatkarīgās Ukrainas valsts okupācijai un aneksijai.

Esejā Putins arī apgalvo, ka “ciena ukraiņu valodu un tradīcijas” un “ukraiņu vēlmi redzēt savu valsti brīvu, drošu un pārtikušu”. Bet realitātē mēs redzam sabombardētas ukraiņu pilsētas, iznīcinātu un izlaupītu kultūras mantojumu un kultūrvietas. Vēl tikko mēs saņēmām ziņu, ka Krievijas varas iestādes okupētajā Mariupolē ir nogāzušas Golodomora teroram uzstādīto pieminekli, apgalvojot, ka tas bijis politiskās dezinformācijas simbols.

Tādēļ, domājot par solidaritātes pasākumiem Ukrainas kultūras atbalstam, aicinu pret Kremļa manipulācijām un barbarismu atbildēt ar ieguldījumiem pētniecībā un zināšanu izplatīšanā par Ukrainas vēsturi, tās unikālo un bagāto kultūru un valodu.

Tāpat mums ir jāpiedāvā daudzveidīgs un pastāvīgs atbalsts ukraiņu māksliniekiem un kultūras darbiniekiem, un jāatbalsta Ukrainas kultūras mantojuma aizsardzība un atjaunošana, izmantojot esošās ES programmas un radot jaunas iniciatīvas. Piemēram, Eiropas Jaunais Bauhaus ir lieliska platforma Ukrainas kultūrtelpas atjaunošanai.

Noslēgumā es aicinu katru ES dalībvalsti plānot īpašas mērķprogrammas izbraukušo Ukrainas kultūras cilvēku radošā darba un kopdarba atbalstam.