Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde 2020. gada 22. oktobrī ir pievienojusies Eiropas Parlamenta Mediju darba grupas aicinājumam Eiropas Komisijai sekot līdzi pētnieciskās žurnālistikas secinājumiem. Eiropas Parlamenta Mediju darba grupa, kurā darbojas arī D.Melbārde, apsprieda draudus drošībai, ko rada Eiropas Savienības (ES) pasu un vīzu pārdošana trešo valstu pilsoņiem. Pēdējos gados vairākas dalībvalstis piedāvāja tā sauktās “zelta vīzas”- ilgtermiņa vīzas, uzturēšanās atļaujas vai pat pilsonību ES dalībvalstī, kuras turīgi pilsoņi varēja iegādāties, piedaloties noteiktās investīciju shēmās. Šīs apšaubāmās shēmas noteiktā apjomā darbojās Bulgārijā, Kiprā, Ungārijā, Maltā un Portugālē.
Pēc gadiem ilgas kavēšanās Eiropas Komisija ir gatava vērsties pret šīm shēmām Kipras un Maltas gadījumā. Pilsonības piedāvāšana par naudu apdraud mūsu demokrātijas pamatu un dalībvalstu rīcību, jo tā skar visas 27 Eiropas Savienības dalībvalstis.
Par šī jautājuma aktualizēšanu starptautiskā mērogā jāpateicas vairāku valstu žurnālistiem, kas darbojas pētnieciskās žurnālistikas jomā. Tieši viņi vērsa uzmanību uz to, ka vairāki cilvēki, kuri šādā veidā ieguvuši ES pilsonību vai uzturēšanās atļaujas kādā no ES dalībvalstīm, rada draudus šo valstu un arī Eiropas drošībai. Daudzi no viņiem ir uzkrājuši savu bagātību naudas atmazgāšanas un korupcijas ceļā vai arī atbalsta kādu no represīvās diktatūras režīmiem. Pētniecisko žurnālistu vadībā ir atklātas korumpētas sistēmas, kas tika veidotas, lai piemērotos šiem cilvēkiem, kuri bija “gatavi maksāt papildus”, tostarp netika ievērotas nepieciešamās drošības pārbaudes.
Eiropas Parlamenta Mediju darba grupa aicina Eiropas Komisiju iedziļināties un sekot līdzi pētnieciskās žurnālistikas atziņām un secinājumiem. Arī nogalinātā Maltas žurnāliste Dafne Karuana Galicija (Daphne Caruana Galizia) bija strādājusi ar šiem jautājumiem, atklājot ar “zelta vīzu” izsniegšanu saistītās korupcijas shēmas Maltā. Mūsu pienākums ir respektēt viņas piemiņu un atbalstīt žurnālistus, kuri spēja atklāt šādus un līdzīgus faktus, kas apdraud demokrātiju un tiesiskumu.
Demokrātijai ir nepieciešama aizsardzība, un demokrātijai ir vajadzīga neatkarīga pētnieciskā žurnālistika.
Informācijai:
Oficiālo Eiropas Parlamenta Mediju darba grupas izplatīto relīzi sk. pielikumā.