Daces Melbārdes mājaslapa

Dace Melbārde: Eiropas Savienība nedrīkst kļūt imūna pret notikumu attīstību Baltkrievijā

2020. gada 26. novembris ,

Eiropas Parlamentā (EP) Briselē, 2020. gada 26. novembrī, plenārsesijas ietvaros notika debates par cilvēktiesību pārkāpumiem Baltkrievijā un baltkrievu mākslinieka Romāna Bondarenko slepkavību.

Savā uzrunā Eiropas Parlamenta deputāte un Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētājas vietniece Dace Melbārde vērsa uzmanību, ka protesti un streiki Baltkrievijā pret nozagtajām š. g. 9. augusta prezidenta vēlēšanām, cilvēktiesību pārkāpumiem un kopumā drūmo ekonomisko un politisko situāciju valstī turpinās jau krietni ilgāk nekā 100 dienas. Baltkrievu tauta skaidri un nepārprotami izrāda savu nostāju: valstij ir jāmainās un Lukašenko režīmam ir jāaiziet.

“Ne tikai nav iespējams, bet ir klaji bīstami runāt par dialoga veidošanu vai attiecību normalizēšanu ar režīmu, kurš brutāli apspiež tautas pašnoteikšanos, cilvēktiesības un brīvības, kā arī aktīvi vēršas ne tikai pret protestētājiem un opozicionāriem, bet arī žurnālistiem un neatkarīgiem medijiem. Aizturēto demonstrantu skaits jau tuvojas 30 tūkstošu atzīmei un vardarbības pielietošana pret tautu pieņemas spēkā. 31 gadus vecā mākslinieka Romāna Bondarenko slepkavība ir traģiska un nosodāma. Un mums kopīgi ir jāapzinās, ka tieši Lukašenko režīms ir radījis šādu bezlikumīgu un vardarbības pilnu vidi, kur cilvēka dzīvības vērtība tiek degradēta,” uzsvēra D. Melbārde

D. Melbārde pauda pārliecību, ka Eiropas Savienība (ES) nedrīkst kļūt imūna pret notikumu attīstību Baltkrievijā. Tas, ka protesti turpinās par spīti pieaugošajām represijām, skaidri parāda baltkrievu tautas nesalaužamo apņēmību un gribasspēku. Baltkrievijas cilvēkiem ir nepieciešams ES atbalsts.

“Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm ir Baltkrievijā aktīvāk jāatbalsta gan neatkarīgās pilsoniskās sabiedrības organizācijas, gan neatkarīgie žurnālisti un mediji, gan mākslinieciskā un radošā brīvība. Tāpat Eiropas Savienībai ir iespēja izdarīt ne tikai spēcīgu politisku, bet arī ekonomisku spiedienu, tostarp apturot jebkādas ES finansējuma izmaksas Baltkrievijas valdībai un valsts kontrolētiem projektiem, kā arī aktīvi sankcionējot visus režīmam pietuvinātos,” savā uzrunā sacīja D. Melbārde.