Daces Melbārdes mājaslapa

Aicinājums aizliegt Kremļa propagandas mašinēriju ES

2022. gada 28. februāris ,
Šodien aicinu Eiropas Parlamenta deputātus parakstīties zem mana aicinājuma, kas ir adresēts visai Eiropas Savienības politiskajai vadībai. Kopš Krievija sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, Eiropas Savienība ir parādījusi savu vienotību un izšķirošos brīžos pieņēmusi daudzus svarīgus lēmumus. Šajā kontekstā es augstu vērtēju Eiropas Komisijas prezidentes Ursulas fon der Leienas svētdienas paziņojumu par Kremļa dezinformācijas mašinērijas aizliegšanu visā Eiropas Savienībā.

Tomēr uzskatu, ka Eiropas Savienībai ir jārīkojas ne tikai pret plaši pazīstamo Krievijas kontrolēto RT (Russia Today) un Sputnik, bet arī pret citiem Krievijas un Baltkrievijas informācijas kanāliem, kas jau gadiem izplata dezinformāciju un lieto naida runu. Tas notiek arī tagad. Vairāki šādi dezinformācijas kanāli ir bijuši vērsti uz mūsu pilsoņiem oficiālajās Eiropas Savienības valodās, lai sētu neuzticību valsts iestādēm un profesionālajiem medijiem. Savukārt citi kanāli ir pieejami krievu valodā visā Eiropā. Papildu Russia Today kanālam, un tā meitasuzņēmumiem, kā arī Sputnik, ir arī Rossija RTR, Rossija 24, TV Center International, NTV, REN TV un Belarus 24 un daudzi citi.

Augstākminētie informācijas avoti nekādā ziņā nav neatkarīgi plašsaziņas līdzekļi ar redakcionālu neatkarību un profesionāliem žurnālistikas standartiem. Tie ir valsts kontrolēti PR kanāli, kas izplata Kremļa diktētus vēstījumus un naratīvus, tādējādi tie arī ir jāuzskata par valsts pārvaldes sastāvdaļu.

Lai nodrošinātu efektīvu Kremļa informācijas operāciju ierobežošanu visā Eiropas Savienībā, ir jāsaskaņo vienota pozīcija starp ES dalībvalstu neatkarīgiem regulatoriem un ar līdzīgi domājošām valstīm. Šādi ierobežojumi būtu jāpiemēro tradicionālākiem izplatīšanas kanāliem, piemēram, lineārajai televīzijai, VOD platformām un drukātajai presei. Arī tiešsaistes platformām ir pilnā apmērā jāievieš šie ierobežojumi.

Demokrātijām jāspēj sevi aizsargāt. Gadiem ilgi esam ļāvuši Kremlim graut mūsu brīvības, tostarp vārda brīvību, izmantojot to kā aizsegu savām informācijas operācijām. Pašreizējā situācija ir īstais brīdis, lai tam pieliktu punktu.

Papildus pilnīgai Putina propagandas iekārtu aizliegšanai Eiropas Savienībā, ES ir būtiski jāpalielina finansiālais, juridiskais un cita veida atbalsts neatkarīgiem medijiem, atsevišķiem žurnālistiem un faktu pārbaudītājiem Ukrainā, Baltkrievijā un Krievijā. Turklāt ir ārkārtīgi svarīgi veltīt ievērojamus resursus stratēģiskajai komunikācijai, tostarp dezinformācijas un kara propagandas atmaskošanai.